top of page
Търсене

Всичко, което трябва да знаеш за тайния живот на косата

  • Снимка на автора: Zornitsa Dobreva
    Zornitsa Dobreva
  • 15.07.2022 г.
  • време за четене: 5 мин.

Актуализирано: 19.09.2022 г.





Косата като отличителен белег на нашата индивидуалност


От древни времена косата е смятана за израз на личността и индивуалността. През вековете хората са отдавали различна важност на косата си, като начинът, по който са я носили, и дължината ѝ са се променяли, но едно нещо остава константа - здравата и блестяща коса винаги е признак за красота и здраве. Днес тя е символ на женственост и когато е в добро състояние, ни кара да се чувстваме привлекателни и добре в кожата си.


Познато ли ти е обаче онова усещане за отслабване на силата и намаляване на радостта, когато косата ти не е във форма? И колко хубаво е, когато я почувстваш отново жива и енергична при всяко твое движение и полъх на вятъра? Нека разгледаме тук фазите на жизнения цикъл на косата, за да разберем по-добре процеса на растежа и загубата ѝ. Като опознаем косата си и открием как функционира тя, несъмнено ще я обикнем повече и можем да се грижим по-добре за нея.


Анатомия и жизнен цикъл на косата


Знаеше ли, че здравата коса съдържа между 100 000 и 150 000 косъма и расте средно от 1 до 2 см на месец, но това е строго индивидуално и все пак ти трябва голяма доза генетичен късмет? Най-дълга коса имат хората от монголоидната раса, най-къса - тези от негроидната, хората от европеидната раса са посредата. Ако мислиш, че косата ти не расте достатъчно бързо, имай предвид, че при различните хора има различни темпове на растеж и важна роля в този процес имат множество хормони и цитокини, начин на живот, навици и околна среда. За да разберем защо косата се променя, трябва да проследим жизнения ѝ цикъл.


Както и тялото ни, косата е изградена главно от протеини (65-95%), липиди (1-9%), микроелементи, полизахариди и вода. Независимо дали предпочиташ естествената визия или обичаш да експериментираш със смели стилове и цветове, едно нещо е сигурно: в основата на прекрасната коса е здравето ѝ. А здравата коса започва от корена. Тя се състои от две основни части - космен фоликул и космено стъбло.



Фоликулът представлява тази част на косата, която попада под скалпа. Той се състои от космена луковица, вътрешна обвивка на корена и външна обвивка на корена. Космената луковица съдържа активни клетки, които произвеждат коса, и преминава в дермалния слой на кожата, където обгражда дермалната папила. При здравия скалп от около 80% до 90% от космените фоликули расте коса.

Дермалната папила е богата тъкан на основата на мезенхим в комбинация с нервни влакна, която снабдява с кръв фоликула, за да се образува растеж. Тя определя цвета и дебелината на косъма чрез сложен комплекс от фактори на растежа. Косата, също като кожата, получава цвета си от наличието на пигмента меланин. Той може да бъде два типа: еумеланин, който прави косата тъмна или кестенява, или феомеланин, който ѝ придава златисти и оранжеви нюанси.

Стъблото е видимата част от косата, която расте от фоликула. Изградено е от много силен твърд протеин, наречен кератин. Кератинът съдържа защитен външен слой от клетки, наречен кутикула. Съществуват близо 100 000 фоликули в скалпа, поради което е нормално да губим до 100 косъма на ден. Не се притеснявай, ако видиш следи от коса по четката си или след измиване - напълно нормално и очаквано е. Проблем е, когато това количество рязко се увеличи.


3 фази на растеж


Косата преминава през три фази, превърнати в цикли: анаген, катаген и телоген.



Анагенната или активната фаза на растеж продължава между 3 и 7 години. Фоликулът приема форма на луковица и от него израства стъблото на косъма. Процесът на диференциация завършва с образуването на кератин - основната съставка на косменото стъбло, и пълна кератинизация на клетките на корена на косъма.

Катагенната фаза започва с края на анагенната фаза и продължава до няколко седмици. Косменият фоликул се смалява на около една трета от предишната си дължина и мигрира към повърхността на скалпа.

В последната телогенна фаза или фаза на покой новата растяща коса измества старата. Около 10 до 15 % от окосмяването по цялото ни тяло е в тази фаза на покой и може да остане за неопределено време в зависимост от разположението по тялото. Механизмът на преминаване от една в друга фаза не е докрай известен.

Опадането на старата коса позволява на новата да се образува във фоликула. И жизненият цикъл започва отначало. Един прост и естествен процес, но перфектно аранжиран от природата! Всеки фоликул е независим и може да възпроизведе цикъла безброй много пъти, без да оредяват цели участъци наведнъж. Дори и да губим между 50 и 100 косъма на ден, има толкова други в началото на анагенната си фаза, които започват да растат.


Защо косата ми пада - ето основните причини за косопада


Периодът след бременност и раждане може да бъде причина за загубата на коса при жените. Това е комплексно преходно състояние на организма, причинено от хормонални промени и загуба на кръв. Ето защо често след бременност се препоръчва приема на добавки на основата на желязо и външни възстановителни процедури за коса.


Ако ти се е случвало да се бориш със силен стрес, напрегнатото градско ежедневие и постоянна оптимизация на времето в професионален и личен план, когато моментите на спокойствие ти изглеждат далечен мираж, знаеш, че това сериозно може да навреди на косата ти.


Съществуват някои дисфункции и заболявания, които са предизвикани точно от стрес и други травми. Това са:


· Alopecia Areata - автоимунно заболяване, при което се наблюдава неравномерно кръгово опадане на косата и се получават плешиви петна.

· Андрогенна алопеция - наследствен косопад при 50 % от мъжете и жени около 40 години. Това е оплешивяване от мъжки тип, което при жените се изразява с общо оредяване на косата, започващо от най-горната част на скалпа и не засягащо предната му част. При мъжете предната космена линия се измества назад, с последващо разреждане на темето до пълното му обезкосмяване. Наследственият косопад може да започне на всякаква възраст.

· Telogen Effluvium - временно опадане на косата вследствие на преживяна лична или физическа травма, което се появява, когато има промяна в броя на космените фоликули.


Използването на неправилните продукти за коса, като шампоан, маска и балсам, които не са подходящи за кожата ти, може също да е причината за косопада. Не е нужно много, за да се предизвика дисбаланс на скалпа, като прекалена сухота или омазняване, дерматит, пърхот. Важно е внимателно и грижливо да подбираш подходящите за теб и твоята коса продукти.


Препоръчвам активните съставки на натуралните масла като най-ефективни и безопасни за тялото и косата ти. Можеш да ги използваш като маска за коса, като ги втриеш в скалпа с масажиращи движения и ги затоплиш с помощта на кърпа за коса, за да проникнат дълбоко в корена и косъма и отключат всичките си полезни свойства. Освен че има силен релаксиращ ефект и подобрява кръвообращението, тази процедура действа и като спа ароматерапия за цялото тяло. Дългосрочният ефект е засилен растеж, здрав и плътен косъм, защита и сияйно излъчване на косата.


В следващата статия ще поговорим за слънце, море, плаж, или как да се грижим за косата си през лятото. Ще обърнем специално внимание на слънцезащитата и хидратирането. И най-вече на слънчевото настроение и зареждащите усмивки, които заедно с витамин D са естествените източници за една прекрасна и щастлива коса.

Източници:












Comentários


bottom of page